Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall direkt eller genom dotterbolag förvärva, förvalta, förädla och avyttra fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 5 629 | 5 257 | 4 997 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 965 | 3 179 | 2 910 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 829 | 886 | 513 |
| Årets resultat (tkr) | 443 | 473 | 100 |
| Summa tillgångar (tkr) | 69 275 | 70 017 | 70 734 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 5 629 | 5 257 | 4 997 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 965 | 3 179 | 2 910 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 829 | 886 | 513 |
| Årets resultat (tkr) | 443 | 473 | 100 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 69 158 | 69 900 | 70 256 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 117 | 117 | 478 |
| Tillgångar (tkr) | 69 275 | 70 017 | 70 734 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 6 185 | 5 741 | 5 268 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 2 523 | 2 137 | 1 724 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 51 314 | 52 488 | 49 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 9 253 | 9 651 | 14 742 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 69 275 | 70 017 | 70 734 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 52.7% | 60.5% | 58.2% |
| Soliditet | 8.9% | 8.2% | 7.5% |
| Kassalikviditet | 1.3% | 1.2% | 3.2% |
Tornet Bostad Spårvagnen AB ingår i en koncern med 51 bolag. Koncernmoderbolag är Tornet Bostadsproduktion AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall direkt eller genom dotterbolag förvärva, förvalta, förädla och avyttra fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.